Çağrı Merkezi Kurulumu – Çözümleri

Şirketler ve kurumlar iletişimde bulundukları diğer kurumlarla, işletmelerle ve müşterileriyle telefon, faks, email, sms gibi çeşitli haberleşme yöntemleriyle iletişimlerini devam ettirirler. İletişimin sağlandığı ve santral, telefon, bilgisayar, kulaklık gibi donanımların olduğu merkeze de çağrı merkezi denir. Çağrı merkezleri şirketlerin müşterileriyle olan iletişimde köprü görevi yapmaktadır. Önceleri müşteri şikâyetlerinin alındığı ve yetkili bölüme iletildiği merkez olarak işlev görmekteyken, şimdi çağrı merkezleriyle satış, pazarlama, satış sonrası destek hizmetleri verilmekte ve müşterilere şirketler arasında kalıcı iletişim imkânları yaratılmaktadır. Çağrı merkezleriyle müşteriler daha mutlu, daha sadık ve firmayla işbirliğine yatkındır.

Çağrı merkezi çözümleri (Call center çözümleri) işletmelerin satış ve karlılıklarının artmasında önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bütün işletmeler çağrı merkezi kurdurmak istiyor. Ancak her işletmenin çağrı merkezi ihtiyacı farklıdır. İş akışları ve beklentileri farklıdır. İşletmenizde henüz bir çağrı merkezi yoksa ve siz de satış, iş takibi, müşteri memnuniyeti takibi, ürün veya hizmet konusunda müşteri bilgilendirme, anket ve kampanyalar düzenleme gibi hizmetleriniz için çağrı merkezi çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Acar Telekom olarak; çağrı merkezi kurulumu, çağrı merkezi (call center) çözümleri, voip ürünleri, kulaklık ( sennheiser, jabra ) teknik destek sunmaktayız.

İhtiyacınızı karşılayacak bir çağrı merkezi kurulumu için öncelikle keşif çalışması yapıyoruz. Çağrı merkezi görüşmelerinin kaliteli ve ekonomik olması için gerekli alt yapının sağlanması konusunda çözümler sunuyoruz. Ancak firmalar çağrı merkezi kurdurmadan önce sistemin sağlayacağı yararla, sistemin giderlerini doğru tespit etmelidir. Çünkü çağrı merkezi sistemleri (Call center sistemleri) belli bir ek harcamayı gerektirecektir. Gelen çağrıların cevaplanması, aktarma, kuyruk oluşturma, bekletme, raporlama gibi hizmetler için eğitimli personel gerekmektedir. Kurulum, personel ve teknik destek hizmetleri işletmemize belli bir maliyet getirecektir.

Ancak doğru teknolojilere yapılan yatırımların hızlı bir geri dönüşü olduğu da bir gerçektir. İşletmeniz için en doğru çağrı merkezi çözümleri  Acar Telekom güvencesiyle sunuyoruz. Çağrı merkezinin 7/24 hizmet vermesi gerektiğini düşünerek, anında teknik destek almanız ve işlerinizin aksamaması için günün her saati teknik destek hizmeti veren firmamızı tercih etmelisiniz. Sunduğumuz çağrı merkezi çözümleriyle işletmenizin kurumlarla ve müşterileriyle olan iletişimi kesintisiz sürecek, satışlarınız ve karlılığınız artacaktır. Çağrı merkezi için yaptığınız yatırımı bir iki yıl içinde çıkarabileceksiniz.